Spánek

Dostatečná délka a kvalita spánku je nezbytná pro regeneraci organizmu a pro správné fungování metabolismu. Jeho průměrná délka by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami – je to však zároveň individuální záležitost.

Pokud si nejste jisti, jestli spíte dostatečně dlouho a kvalitně: za optimální spánek můžete považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy vašich fyzických i psychických sil – pokud se ráno probouzíte svěží a plní energie, můžete si s klidným svědomím říct, že jste spali dostatečně dlouho.

A jak souvisí spánek s hubnutím?

Nedostatek spánku významně ovlivňuje metabolismus:

  • v krvi narůstá hladina kortizolu (hormon odpovědný za reakce na stres)
  • mění se metabolismus glukózy (pokles glukozové tolerance)
  • objevuje se porucha schopnosti ovládat touhu po jídle
  • zvyšuje se chuť na energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem sacharidů (sladkosti a škrobnaté potraviny)
  • je negativně ovlivněna imunitní odezva organizmu

Méně spánku znamená nejen větší chuť na jídlo, ale i víc času na jídlo, a protože z důvodu nevyspáni jsme obvykle méně tělesně aktivní, ve výsledku máme nižší výdej a vyšší příjem energie.

Zvýšené hodnoty indexu tělesné hmotnosti (BMI) u lidí, kteří jsou zvyklí spát méně, souvisí také se změnami hormonů regulujících pocit hladu: hladiny leptinu (hormon, který snižuje pocit hladu) se snižují, a hladiny ghrelinu (podporuje pocit hladu) se zvyšují.

Znamená to, že nedostatek spánku je skutečně rizikovým faktorem vzniku obezity a zvyšuje pravděpodobnost onemocnění cukrovkou 2. typu.

Bludný kruh nedostatku spánku a obezity :

Spánkovou poruchou dýchání a syndromem spánkového apnoe, trpí asi 24 % mužů a 9 % žen. Jde o přestávky dechu v průběhu spánku s následnou poruchou spánku a únavou v průběhu dne. Mezi touto poruchou a obezitou je výrazná souvislost. I naopak, spánková porucha zapříčiněná obezitou, může zpětně navozovat zvýšenou chuť do jídla a nižší energetické výdej, který podporuje obezitu.