Chcete se naučit stravovat zdravě a nevíte jak na to?
- Na internetu dnes najdete velké množství informací, ale je velmi těžké se v nich zorientovat a vyznat. Jednotlivé názory na zdravou výživu si dokonce velmi často navzájem odporují.
- Poradím vám, jaké chutné a zdravé recepty vařit a jak sestavit zdravý jídelníček.
- Nejsem prodejcem doplňků stravy ani „zázračných“ prostředků na hubnutí.
- K tomu, abyste si udrželi váhu nebo jedli zdravě, stačí dodržovat několik důležitých pravidel při stravování bez toho, abyste přišli o radost z jídla.
- Možná budete překvapeni, že zdravá výživa může být velmi chutná a uspokojí i gurmány.
- Nejspíš budete mít pocit, že pořád jíte, ale váha přitom půjde dolů.
- Není třeba dodržovat drastické diety ani hladovět, řešení je ve správném jídelníčku.
Sestavením zdravého jídelníčku se podpoří změna vašeho stravování a redukce váhy. Není třeba dodržovat drastické diety a potit se ve fitness centru.
Dodržováním zdravého jídelníčku docílíte:
- Odstranění únavy
- Snížení následků stresu
- Posílíte imunitu
- Harmonizujete vaše tělo i mysl
- Zlepšíte celkovou kondici vašeho těla
- Snížíte váhu
- Odstraníte bolesti zad a kloubů
- Časté je i zmizení problémů, u kterých si člověk ani nemyslí, že souvisí s jídlem
Snídaně
Snídaně uvede do chodu celkový metabolizmus. Proto je důležité nasnídat se do hodiny po probuzení. Jinak nutíte organizmus ukládat si zásoby, protože příliš dlouho čeká na doplnění energie.
Svačina
Mezi hlavními jídly – asi 2-3 hodiny po posledním jídle – si dávejte malou svačinu. Pošťouchnete tím svůj metabolizmus a zabráníte nepravidelnému a neplánovanému mlsání.
Oběd
Pokud se snažíte zhubnout, nedávejte si zároveň vydatnou polévku i druhý chod. Dopřejte si buď výživnou polévku(třeba s kousky masa nebo s luštěninou a se zeleninou) a k ní plátek celozrnného žitného chleba nebo pouze hlavní jídlo, které by mělo obsahovat bílkovinu, sacharidovou přílohu i vydatnou porci zeleniny. Při výběru bílkoviny k obědu dejte přednost bílému masu (krůta, kuře, králík), rybám a luštěninám. Vyhýbejte se přílohám s vysokým glykemickým indexem. Lepší volbou je celozrnná nebo divoká rýže, pohanka či luštěniny, těstoviny spíše pohankové či luštěninové. Pevnou součástí oběda by měla být čerstvá zelenina ve formě salátu nebo lehce tepelně upravená zelenina.
Svačina
Ještě před odchodem z práce se nasvačte. Jinak se energetický deficit přenáší do večerních hodin, kdy toho sníte víc, než stihnete před spaním využít.
Večeře
Večeře by měla být ze třech největších denních jídel (snídaně, oběd, večeře) nejmenší. Minimalizujte příjem sacharidů a opět vybírejte spíš ty s nízkým glykemickým indexem.